Ma 2024 április 19, péntek és páros hét van. A mai napon 16:00 - 20:00 lesz rendelés, amely 2 óra 57 perc múlva kezdődik.

Egy 60 éve gyakorló beteg tapasztalatai

Tisztelt Egészséges és Beteg Társaim!

Az alábbiakban egészséggel és a saját betegségeimmel kapcsolatos tapasztalataimat szeretném megosztani 15 pontban.

  1. Előbb vagy utóbb, de tudomásul kell vennünk, hogy mindnyájan egy élet nevű halálos betegségben szenvedünk! smiley sad
  2. Nem csak az életünk egyedi, megismételhetetlen és – az estleges nehézsége vagy kilátástalansága ellenére – igen értékes, hanem a testi és lelki egészségünk is az, ezért célszerű döntéseinknél a hosszú távú egészségi kockázatokat figyelembe venni és egészségünkre vigyázni.
  3. Az egészség személyre szabott és magunkhoz viszonyítva is relatív! (Egy kéz vagy láb nélküli ember – ha nem beteg és megtalálja az életcélját és emberi kapcsolatait - bár nehezebb körülmények között él, de azért egészséges! lásda következő videót: http://www.youtube.com/watch?v=WmMenUD0pf8 )
  4. Gyakran nem tudatosul bennünk, hogy a felnőtt ember egészséges életmódja napi átlagosan másfél óra intenzív gyaloglást vagy ezzel egyenértékű mozgásmennyiséget igényel. Természetesen ettől el lehet térni, de a mozgáshiány hosszútávon egészségünk rovására megy.
  5. Fiatal korban nem elég a káros szenvedélyektől (dohányzás, alkohol, drog, játékszenvedély, sex) tartózkodni, hanem hasznos szenvedélyek mértékletes rendszerességére (sport, kirándulás, zene, stb. hobbi) kell törekedni.
  6. Ismerni és figyelni kell önmagunkat (mindig tudjuk, hogy mikor ettünk és ittunk utoljára, mitől lesz szorulásunk vagy hasmenésünk, stb.)
  7. Ha többé-kevésbé ismerjük magunkat, akkor nagyobb eséllyel tudjuk megkülönböztetni egy átlagos hányás, hasmenéses betegséget (amelyen akár évente többször, minden következmény nélkül áteshetünk és nem szükségszerű, hogy orvos megvizsgáljon) egy akár életveszélyes következménnyel járó betegségtől. A mi szemszögünkből a kettő között egy lényeges különbség van: az utóbbi esetben mielőbb menjünk el az orvoshoz. Ha ezt nem tesszük meg később erős fájdalmaink és / vagy magas lázunk lesz és életben maradási esélyünk csökken. Ha orvoshoz megyünk memorizáljuk vagy írjuk fel a lényeges tüneteket és próbáljuk meg mindet és lényegretörően elmondani.
  8. Az egészség fontos eleme az alvás, ha ezzel probléma van fáradékonyabbak leszünk, csökken a munkahelyi és otthoni teljesítményünk, romlik az életminőségünk. Ezért ezt a problémát ki kell vizsgáltatni. Gyakori ok lehet a horkolás, amely súlyos estben a közelben alvók alvását nehezíti és a horkoló vérnyomását időszakosan káros mértékben megemeli. Magunk és hozzánk tartozóik érdekében a horkolók kérjenek beutalót az alváscenrtumba és vizsgáltassák ki magukat: http://alvascentrum.hu/alvaszavarok/
  9. Volt szerencsém megismerkedni a lágyéksérvvel is (alhasi fájdalom, esetleg kitapintható dudor), amellyel normál esetben nem túl fájdalmas és a műtét is rutinnak számít, ha időben orvoshoz megyünk!
  10. A gerincproblémák szintén sokat érinthetnek, lumbágó örömeit már a huszonévesek is élvezhetik. Ez orvosi szempontból egy jó betegség, hiszen aki igazán elkapja, az a fájdalmai miatt igen nagy valószínűséggel orvoshoz fog fordulni. Talán kevésbé ismert, hogy nem szükségszerű a visszaesés, mert rendszeres gyógytornával és kellő körültekintéssel (az érzékeny terület hidegtől és huzattól való védéssel, a rossz és hirtelen mozdulatok kerülésével) a visszatérés valószínűsége jelentősen csökkenthető.
  11. Általában az idősebbek életét keserítik meg a gerincsérv és a meszesedés. Mindkettőre jó hatással lehet a gyógytornász által megtanított gyógytorna, amelyet ezután célszerű heti több alkalommal otthon, életünk végéig elvégezni. Gerinc sérv esetében nem csak a kockázatos műtétet kerülhetjük el, hanem esélyünk lehet a fájdalom mentes vagy csak időszakosan enyhe vagy elviselhető fájdalommal bíró életre.
  12. Sokakat érinthet a reflux (gyomorsav túltermelés, nyelőcső kimaródás és gyulladás), amely tartós rossz közérzethez vezet és változó tünetekkel járhat. Én magam félévig élveztem társaságát és bár több gyógyintézményben több orvosnak panaszkodtam, de nem került behatárolásra az ok. Végül taktikát változtattam és panaszkodás helyett ezt kérdeztem: Mondja doktor úr normális az, hogy féléve rossz a közérzetem? A nemleges válasz után részletesen kikérdezett és utána felírt egy gyógyszert, amely hatására harmadnapra elmúltak a panaszaim. Tanulság: panaszkodó tünetfelsorolás helyett egy jól megfogalmazott kérdés néha célravezetőbb lehet.
  13. Már csak egy általam kipróbált népbetegség maradt hátra: a stroke. Nekem az agyi infarktusos változat (agylágyulás) jutott osztályrészül. Ez egy nagy falat, ennek részletezését szakemberekre hagyom, aki a saját esetemre kíváncsi itt elolvashatja: http://errehab.hu/index.php?option=com_content&view=article&id=11&Itemid=23
  14. Boldog nyugdíjasként hetente több alkalommal csábítanak ingyenes egészségfelmérésnek álcázott termékbemutatókra. Néhányra elmentem és az interneten is utánanéztem a témának ezek után az általános jellemzők az alábbiak:
  • Minimum másfél órás – kötelezően végighallgatandó - változó színvonalú és erősen hézagos igazságtartalmú előadás, amelyben többször megkérdőjelezik a modern gyógyszerek szükségességét, szidják a kapzsi gyógyszergyártókat és ezzel tulajdonképpen azok felíróit is negatívan ítélik meg. Lényeg az általuk bemutatott az egészséges élethez - szerintük nélkülözhetetlen - csodatermékek (változatos skála: vízszűrő, csodaturmixgép, csodaporszívó, amelyik még az atkákkal is elbánik, gőzágyú, mágneses masszírozó szuper-ágy, stb.).
  • A beígért ingyenes vizsgálat (hőkamerás felvétel, kétbütykös magnetorezonanciás álműszer, stb. eredménye használhatatlan, és/vagy ellenőrizhetetlen módon számítógép adja az eredményt, amely semmit mondó és a valósághoz semmi köze.
  • A csúcspont a „központból” jövő látványosan felbontott extra ár kedvezmények, amelyeket gyakran gyomorforgató módon kisorsolnak vagy jobb esetben majdnem mindenki megkap. A lényeg: a kedvezményes áron árult készülékhez a bolti ár kb. tízszereséért juthatunk hozzá, de ez csúcsminőség, ezzel szemben azonnal kell dönteni és döntésünket később nem lesz módunk visszavonni!!! Remélem összefoglalóm kellőn elrettentő és sokakat megkímélek a felesleges bosszankodástól.
  1. Végezetül az összegzett jó tanácsok:
  • Próbálj megbízni a kezelőorvosodban, (ez azt is jelenti, hogy az igazat mondom, és a mulasztásomat sem hallgatom el!)
  • Általában használ, ha a gyógyszereket (az összeset!) az előírásnak megfelelően beszedi az ember.smiley
  • Krónikus betegségek esetén és idős korban növekszik a beszedendő gyógyszerek száma, így egyre nagyobb odafigyelést követel az előírások betartása.
  • Egyes betegségek életmódváltást követelnek: diétát, rendszeres és behatárolt mozgást, gyógytornát. Ha ezeket elhanyagoljuk életesélyünket / életminőségünket csökkentjük, esetleg másokra elkerülhető terheket rakunk.

 

Budapest, 2014.01.17. id. Darvas Gábor (legalább 60 éve gyakorló beteg)